Zwiększ komfort i wydajność pracy dzięki właściwemu oświetleniu przestrzeni biurowej

Zastanawiasz się dlaczego właściwe oświetlenie przestrzeni biurowej jest tak istotne?
Większość z nas spędza w biurze czy w pracy biurowej lub przy komputerze około 8 godzin dziennie. To znaczna część naszego dnia. Jeśli miejsce, w którym pracujemy jest nieodpowiednio oświetlone to wpłynie to bezpośrednio na nasz komfort oraz wydajność w pracy. Właściwe oświetlenie zawsze przekłada się na wygodę dla każdego pracownika, a co za tym idzie - znacznie ułatwia nam wykonywanie naszych obowiązków, zwiększa wydolność i efektywność działań, ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i zmienia nasze nastawienie do pracy.
Oświetlenie, a pomieszczenia biurowe
Każde biuro zaliczane jest do pomieszczeń pracy stałej. Oznacza to, że pracownicy przebywają w takim pomieszczeniu minimum 4 godziny dziennie. W tym przypadku bardzo ważne jest by biuro lub gabinet spełniały sprecyzowane wymagania dotyczące m.in. dostępu do światła naturalnego i odpowiedniego oświetlenia sztucznego. Niewłaściwie oświetlone pomieszczenie jest wymienione w grupie niebezpiecznych i szkodliwych czynników jakie mogą wystąpić podczas pracy i zdecydowanie mogą przyczyniać się do problemów ze zdrowiem pracownika oraz przemęczenia i zmniejszenia jego wydajności.
Najważniejsze zasady dotyczące oświetlenia biur i gabinetów:
Pomieszczenia przeznaczone na biuro powinny mieć dostęp do światła dziennego, naturalnego dostarczonego przez okno;
W pomieszczeniach biurowych zazwyczaj możemy zainstalować trzy różne rodzaje oświetlenia, takie jak: ogólne - równomierne i rozproszone oświetlenie określonego obszaru biura, miejscowe - dodatkowe oświetlenie miejsca pracy oraz złożone, czyli oświetlenie składające się z oświetlenia ogólnego i miejscowego;Wybór rodzaju oświetlenia do biura zależy od poziomu natężenia oświetlenia dla konkretnego rodzaju pracy biurowej. Przykładowo:
500 lx to optymalne natężenie światła dla stanowisk komputerowych, pisania ręcznego i czytania, zalecane również w salach konferencyjnych i mniejszych pokojach spotkań;
300 lx to natężenie światła wystarczające dla recepcji, pomieszczeń, w których obracane są wszelkiego rodzaju dokumenty,
200 lx w zupełności wystarczy w magazynach lub archiwach;
Podczas pracy z komputerem natężenie oświetlenia powinno być zróżnicowane – wysoki poziom natężenia jest niezbędny na płaszczyźnie stołu i klawiaturze, ale niewskazany na płaszczyźnie ekranu;
Oświetlenie ogólne w pomieszczeniu biurowym nie powinno być instalowane bezpośrednio nad biurkiem pracownika.


Połącz światło naturalne z oświetleniem sztucznym
W trakcie projektowania oświetlenia do biura należy zwrócić uwagę na światło naturalne i we właściwy sposób połączyć je ze sztucznym oświetleniem. Zwróć uwagę, że w okresie zimowym bardzo często zaczynamy i kończymy pracę gdy jest ciemno. Natomiast w okresie letnim zazwyczaj nie brakuje nam naturalnego światła wpadającego do pomieszczenia z zewnątrz.
Aby właściwie oświetlić miejsce pracy powinniśmy połączyć ze sobą trzy elementy:
- światło naturalne;
- oświetlenie sztuczne, ogólne dla całego pomieszczenia;
- oświetlenie punktowe, osobne dla każdego pracownika (np. lampka biurkowa);
Oświetlenie sztuczne, ogólne.
Oświetlenie ogólne to zazwyczaj oświetlenie sufitowe. W tym przypadku możliwości jest wiele, bowiem można zamontować szerokie panele biurowe lub podwiesić wiszące lampy ledowe. Przy wyborze lamp wiszących zwróć uwagę na wysokość pomieszczenia. Lampy sufitowe powinny być zawieszone na optymalnej wysokości, tak by nie przeszkadzały w swobodnym poruszaniu się po biurze. Zbyt wysoko zawieszone nie będą dostarczać właściwej ilości światła, natomiast zbyt nisko mogą oślepiać pracownika. Lampy do biura powinny być też energooszczędne oraz posiadać odpowiednie natężenie światła, nie migotać.
Oświetlenie punktowe czyli lampy stojące i biurkowe.
Podczas pracy biurowej przy komputerze należy zadbać o to by każdy pracownik miał odpowiednio oświetlone biurko, którego blat powinien być oświetlony źródłem światła o natężeniu 500 lx. W tym przypadku pozostałe oświetlenie (np. sufitowe) może być bardziej rozproszone i posiadać niższe natężenie - 300 lx. Światło, które bije z ekranu komputera powinno zostać rozproszone przez dodatkowe źródło, np. lampkę biurkową. Dzięki temu nasze oczy nie męczą się tak szybko.
W tym przypadku najlepiej sprawdzają się biurkowe lampki ledowe, które stanowią idealne uzupełnienie światła ogólnego. Dużą zaletą tego typu oświetlenia jest jego mobilność i możliwość ustawienia odpowiedniego kierunku światła, bowiem możemy ustawić je w dowolnym miejscu i regulować ramię, zapewniając sobie przy tym potrzebną ilość światła w danej chwili.
W dzisiejszych czasach każdy z nas powinien być świadomy, tego że oświetlenie naszego miejsca pracy podlega określonym normom dotyczącym jakości i natężenia światła. Światło w pracy biurowej jest niezbędne, a co za tym idzie niezwykle istotne. Dzięki jego odpowiedniej ilości dbamy o nasze oczy i wzrok poprawiając przy tym nasz komfort osobisty, wydajność oraz efektywność w pracy.