Trudne pomieszczenia. Jak poprawnie oświetlić poddasze?

Poddasza są pełne skosów, załamań i zakamarków. To niezwykle ciekawa, a zarazem jedna z trudniejszych i wymagających przestrzeni do aranżacji oświetlenia. Wymaga to wyjątkowej dbałości o szczegóły, niezależnie od tego czy mamy pomieszczenie do zagospodarowania z niskimi skosami czy wysokimi stropami. Należy pamiętać, że jednym z kluczowych elementów do uzyskania przytulnego, ciepłego i funkcjonalnego poddasza jest zaaranżowanie odpowiedniego oświetlenia. W poniższym artykule znajdziesz nasze porady jak poprawnie oświetlić swoje poddasze i całkowicie odmienić to wnętrze.
Od czego zacząć?
Jeśli planujesz oświetlić poddasze zacznij od odpowiedniego dla siebie rozplanowania mebli i ustalenia funkcji każdego z aranżowanych pomieszczeń. Odpowiednie dobranie oświetlenia powinno być ukierunkowane nie tylko warunkami architektonicznymi, ale również pod względem jego przeznaczenia. Bardzo istotny jest również fakt czy urządzane poddasze jest nowo wybudowane czy starym budynkiem adaptowanym do zamieszkania. W obydwu przypadkach należy zadbać o odpowiednią i bezpieczną instalację elektryczną, bowiem jej właściwie rozmieszczenie będzie w późniejszym czasie odpowiedzialne za finalny efekt oświetleniowy. Warto wiedzieć, że instalacje elektryczna pod dachem ma inne wymagania techniczne od tej w pozostałej części domu.
Oświetlenie zgodne z przeznaczeniem.
Podczas planowania oświetlenia zastanów się nad jego podziałem i jakie funkcje przestrzeni chciałbyś w nim stworzyć. Niezależnie od tego czy będzie to jedna, otwarta przestrzeń czy poddasze będzie miało kilka oddzielnych pomieszczeń to ustalenie ich przeznaczenia jest bardzo istotnym elementem aranżacji. Właściwie każda przestrzeń wymaga innego rodzaju oświetlenia - inaczej oświetlisz kuchnię, inaczej sypialnię i innego światła będziesz potrzebować w łazience. Niestety, ze względu na wysoko lub nisko zawieszony sufit, poddasze zazwyczaj sprawia sporo trudności pod względem oświetlenia.
Poddasze, a wybór rodzaju lamp.
Niezależnie od tego ile skosów posiada twoje pomieszczenie, zadbaj o oświetlenie ogólne. Oświetlenie ogólne kojarzy nam się zazwyczaj ze zwykłą lampą sufitową lub żyrandolem. Niestety w pomieszczeniu ze skosami zawieszenie żyrandolu lub wiszącej lampy sufitowej może sprawić wiele trudności. Na plafon często nie ma miejsca, a lampa wisząca może przytłoczyć i wizualnie obniżyć pomieszczenie. Zwisająca lampa może też utrudniać poruszanie się po poddaszu. W tym przypadku zastosuj kinkiety, które będą pełnić rolę oświetlenia ogólnego. Pozwalają one regulować kierunek światła. Dzięki temu uzyskujemy możliwość doświetlania miejsc, w których nie ma możliwości montażu jakiejkolwiek lampy. Kinkiety zapewnią ci również odpowiednią ilość światła podczas czytania, pracy lub codziennych czynności.


Wiszącą lampę zawieś jedynie w przypadku wysokiego stropu, ewentualnie w miejscu połączenia dwóch skosów lub tam gdzie strop jest poziomy. Na poddaszach zaleca się jednak zastosowanie rozwiązań przeznaczonych do niskich pomieszczeń, które bez większych komplikacji można zamontować pod skosem lub tak jak w przypadku halogenów czy kinkietów skierować strumień światła w wybranym kierunku. Dodatkowo płasko przylegające lampy optycznie podwyższają wnętrze, a ten efekt jest bardzo pożądany w przypadku tego typu pomieszczeń.
Oświetlenie kuchni lub łazienki ze skosami.
Dodatkowe źródła światła są również potrzebne w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia, które zawierają skosy. W takich przestrzeniach dobrze sprawdzą się m.in. taśmy LED, reflektory i spoty LED lub lampy halogenowe umieszczone na suficie. Oba rozwiązania nie zajmują miejsca oraz dostarczają dużą ilość światła. Wsparciem może być też oświetlenie podłogowe lub stołowe.


Zadbaj o nastrój za pomocą oświetlenia.
Światło odgrywa w naszym codziennym życiu główną rolę. Jego odpowiednia ilość wpływa na jakość wykonywanych przez nas czynności oraz na nasze samopoczucie. Ilość światła odpowiada również za klimat i nastrój jakie panują w pomieszczeniach. Ilość dostarczanego światła jest szczególnie ważna na poddaszu, gdzie zazwyczaj dopływ naturalnego oświetlenia jest dość mocno ograniczony. W takich pomieszczeniach warto zadbać nie tylko o standardowe oświetlenie ogólne, ale też zastosować oświetlenie wspierające. Na poddaszach idealnie sprawdzają się lampy stojące, które doświetlą trudną przestrzeń, a ich mobilność pozwoli nam na ustawianie światła według naszych potrzeb. Na poddaszu przydaje się zastosowanie światła padającego od dołu, które oświetli przestrzeń pod skosami. Gdy światło rozproszone jest do góry stworzy niezwykły nastrój i klimat.
Oświetlenie punktowe na poddaszu.
W pomieszczeniu ze skosami można zastosować również lampy punktowe takie jak reflektory czy spoty. Dzięki ich niewielkim rozmiarom można je zamontować w każdym miejscu i ograniczonej przestrzeni. Dodatkowo dzięki technologii LED zużywają niewiele energii oraz nie nagrzewają się, więc nie ma ryzyka przypadkowego poparzenia.
Choć poddasze to pozornie bardzo trudna przestrzeń to dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu instalacji stworzymy piękne i funkcjonalne wnętrze. Kilka różnych źródeł światła takich jak kinkiety, lampy sufitowe oraz lampy podłogowe zapewnią przytulny nastrój i potrzebną nam ilość światła. Aby efekt końcowy był zadowalający należy również wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia i do wielkości powierzchni dostarczyć odpowiednią ilość źródeł światła. Zadbajmy też o doświetlenie przestrzeni roboczej oraz miejsc jakie chcemy szczególnie wyeksponować, a rodzaj lamp dobierzmy do stylu wnętrza.
