Dlaczego ma to tak ogromne znaczenie? Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że dobór światła w miejscu pracy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Złe oświetlenie prowadzi do szybszego zmęczenia i pogorszenia wzroku, czego częstymi objawami są bóle głowy i zaburzenia koncentracji. Prawidłowo dobrane lampy nie tylko poprawiają nasze samopoczucie, ale i pozytywnie wpływają na skupienie i wydajność pracy.Praca przy komputerze wymaga specyficznego oświetlenia. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby ustawienie biurka w pobliżu naturalnego źródła światła, co jednak nie zawsze jest możliwe, a w naszej strefie klimatycznej, również często niewystarczające. Szare, jesienne światło, czy krótkie zimowe dni nie gwarantują nam wystarczającej ilości światła, więc miejsce pracy należy dodatkowo wyposażyć w odpowiednie lampy zapewniające efekt najbardziej zbliżony do naturalnego. Planując oświetlenie biurka, musimy zwrócić szczególną uwagę na parę podstawowych kwestii.

 


Przede wszystkim prawidłowe oświetlenie miejsca pracy powinno składać się z przynajmniej dwóch źródeł światła: głównego oraz kierunkowego, zapewniającego punktowe, skoncentrowane światło, dopasowane do indywidualnych potrzeb. Światło ogólne sprawia, że unikamy męczącego dla oczu kontrastu, który powstaje wtedy, gdy jedynym naszym źródłem światła jest monitor i mała lampka, natomiast światło kierunkowe zapewnia nam dokładne doświetlenie miejsca pracy.

 

Oświetlenie biurka powinno być dostosowane do rodzaju wykonywanych przez nas czynności. Ważne jest, by zapewniało źródło światła jednocześnie wystarczająco jasne, a z drugiej strony nieoślepiające i niedrażniące oczu swoją intensywnością. Najbardziej popularnymi rodzajami oświetlania stanowiska pracy są lampy biurkowe. Ich ogromny wybór sprawia, że nie powinniśmy mieć kłopotów z zapewnieniem sobie tego niezbędnego źródła światła. Czym jednak kierować się podczas zakupu?


Aby nasze miejsce pracy było prawidłowo oświetlone, lampa na biurko powinna spełniać kilka podstawowych wymogów.

  

Dostosowanie kierunku światła


Bardzo ważną cechą lamp biurkowych jest możliwość dopasowywania kierunku światła do własnych potrzeb, dlatego warto wybrać lampę o długim, regulowanym lub giętkim ramieniu, które umożliwi nam zarówno zmianę kierunku strumienia światła, kąta nachylenia, jak i przybliżanie czy oddalenie promienia żarówki.


Jeżeli nie odpowiadają nam lampy z giętkim lub regulowanym ramieniem, możemy zastąpić je lekkimi lampami przenośnymi, które będziemy mogli ustawiać w dowolnym miejscu biurka, w zależności od chwilowej potrzeby. Tutaj warto zwrócić uwagę na to, by lampa była niezbyt ciężka, lecz stabilna, a długość kabla wystarczająca, by umożliwić zmiany miejsca bez przepinania do kolejnych gniazdek.

 

biurko

 

Lampa oświetlająca miejsce pracy powinna być zawsze ustawiona po lewej stronie w przypadku osób praworęcznych, lub prawej – w przypadku osób leworęcznych. Taki kierunek strumienia światła sprawi, że nie będziemy go zasłaniać, pisząc lub wypełniając dokumenty. Ważne jest także, by lampę na biurku ustawić w taki sposób, by jej światło, odbite od gładkich powierzchni lub ekranu komputera, nie raziło nas w oczy. Warto również pamiętać, że odległość pomiędzy żarówką a oświetloną powierzchnią nie powinna przekraczać 35 cm. Jest to optymalna odległość sprawiająca, że miejsce pracy jest odpowiednio doświetlone, co pozwoli uniknąć problemów ze wzrokiem.


Ważny jest również abażur lampy biurkowej. Zwróćmy uwagę na to, by nie był przezroczysty. Przebijające przez niego światło będzie raziło nas w oczy i odbijało się od gładkich powierzchni. W miejscu pracy nie sprawdzają się również zbyt kolorowe lub mocno wzorzyste abażury.


Jeśli nasze biurko jest zbyt małe i trudno nam wygospodarować choć odrobinę wolnego miejsca, możemy wybrać lampę stojącą. W takim wypadku warto zwrócić uwagę na długość stelażu i regulowanego ramienia, aby optymalnie dostosować źródło światła do naszych potrzeb.


Innym rozwiązaniem są kinkiety zamontowane po obu stronach naszego biurka, trzeba jednak pamiętać, by były ustawione tak, aby dokładnie oświetlać miejsce naszej pracy.

 


Moc


Lampy oświetlające nasze miejsce pracy powinny mieć moc również odpowiednio dostosowaną do rodzaju wykonywanych przez nas czynności. Producenci lamp biurowych zazwyczaj oferują nam produkty o mocy od 40 do 100 W. Optymalne oświetlenie powinno mieć natężenie 500 luksów, co zapewni nam żarówka o mocy 60 W. Gdy decydujemy się na ekonomiczne oświetlenie LED, które pobiera mniej energii elektrycznej, jednocześnie produkując więcej światła, musimy pamiętać, by miało ono jasność ok 400 lumenów.

 


Barwa


Wybierając lampy mające za zadanie oświetlenie biurka najczęściej kierujemy się ich funkcjonalnością, zapominając o tym, jak ważna jest odpowiednia barwa światła. To w dużej mierze od niej właśnie zależy to, w jakim stopniu sztuczne oświetlenie wpłynie na nasz wzrok. Najlepszym rozwiązaniem jest tu wybór neutralnego odcienia maksymalnie zbliżonego do naturalnego światła słonecznego, wiernie odwzorowującego kolory i poprawiającego koncentrację.

 

Bardzo zimne światło, typowe dla świetlówek starego typu sprawia, że oświetlane przedmioty i osoby nabierają „niezdrowego” sino-bladego odcienia, co męczy wzrok i źle wpływa na nasze samopoczucie. Zbyt ciepła tonacja – tak charakterystyczna dla popularnych dawniej żarówek - często wywołuje uczucie senności, osłabiając naszą efektywność. Najlepszym rozwiązaniem są lampy halogenowe lub LED, imitujące światło najbardziej zbliżone do naturalnego światła słonecznego. Optymalna dla naszego wzroku jest temperatura barwowa 4 000 Kelwinów. Światło takie pomaga w koncentracji i pozwala na wielogodzinną pracę przy biurku, która nie odbije się negatywnie na naszym wzroku.

 


Wygląd


Choć główną cechą lamp biurowych jest ich funkcjonalność, warto pamiętać również o ich wyglądzie. Gdy nasze biuro jest jednocześnie miejscem, w którym przyjmujemy klientów, kontrahentów czy gości, jego wystrój jest wyjątkowo ważny. Gdy chcemy, by nasz gabinet stanowił swego rodzaju elegancką wizytówkę firmy, musimy zadbać o to, by oświetlenie nie tylko spełniało swoją funkcjonalną rolę, ale i pasowało do wnętrza. Odpowiednim doborem lamp możemy dodatkowo udekorować miejsce pracy, tworząc pożądaną atmosferę i nadając wnętrzu odpowiedni charakter.

 

Ponieważ przy biurku spędzamy obecnie coraz więcej czasu, zarówno w pracy, jak i w domu przy komputerze, warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego oświetlenia. Pamiętajmy, że lampy na biurko to nie tylko element ozdabiający wnętrze, ale przede wszystkim źródło światła mające ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie oraz efektywność w pracy.