Idealnie sprawdza się do oświetlenia dużych powierzchni, jak i do delikatnego i nastrojowego podkreślenia charakteru wnętrza. Na co zwrócić uwagę i jakie żarówki LED kupić, by uzyskać najlepszy efekt?

 

Obecnie żarówki LED stały się łatwo dostępne. Ich innowacyjność polega nie tylko na wysokim stopniu oszczędności - nawet do 90% energii w porównaniu do tradycyjnych żarówek, ale także na trwałości i jakości świecenia.

 

Czym różni się dioda LED od zwykłej żarówki?


Dioda LED składa się z dwóch warstw półprzewodników, które tworzą tak zwane złącze epilaktyczne. To właśnie w nich energia elektryczna przetwarzana jest na światło. Czip LED znajduje się w obudowie i nie ma w nim elementów takich jak: żarnik, rtęć, części szklane ani wypełnione gazem.


Dlatego też żarówki LED są odporne na czynniki zewnętrzne i mogą pracować w trudnych warunkach i temperaturze od -40 do +100 st. C.
Nie nagrzewają się też tak, jak tradycyjne źródła światła. Oferta jest naprawdę szeroka, podpowiemy czym kierować się przy wyborze żarówek oraz taśm LED.


Wzornictwo oświetlenia LED zaskakuje

                                                       


Mała moc, a duża jasność


Przede wszystkim doboru właściwych żarówek LED do domu nie należy sprowadzać do ich mocy. Tego rodzaju oświetlenie pobiera bardzo mało energii. W takich sytuacjach należy kierować się zaleceniami producenta lub Unii Europejskiej, wśród których znajdziemy odpowiedniki wielkości strumienia światła do określonych mocy. Kolejne parametry, które trzeba wziąć pod uwagę to kąt świecenia. Dawniej stosowało się najczęściej jedno źródło światła centralnego.

 

Obecnie we wnętrzach wyznacza się też strefy oświetlenia miejscowego oraz nastrojowego. Jeśli jednak zależy nam, by w pomieszczeniu nie umieszczać zbyt wielu lamp, można postawić na diody LED, które dają rozproszone promienie. Oczywiście zakup odpowiedniej żarówki LED najlepiej zacząć od dopasowania gwintu.


Żarówki zimne czy ciepłe?

 

Inny istotny parametr to temperatura światła. Diody LED charakteryzują się bardziej zimnymi tonami i często występują w barwie w okolicach 3 000 Kelvinów

W biurze i w miejscach, gdzie pracujemy najlepiej wybierać odcienie chłodniejsze - przeczytaj jak dobrać prawidłowe oświetlenie miejsca pracy. Natomiast w tym artykule dowiesz się jak odpowiednio oświetlic sypialnie.

 

Żarówki LED bez większych problemów można dobrać do każdego rodzaju oświetlenia i pomieszczenia. Z powodzeniem zastępują one świetlówki i halogeny, bo nie muszą się rozgrzewać, są trwalsze oraz zużywają znacznie mniej energii. Doskonale sprawdzają się też do podkreślenia detali wnętrza lub jako źródło podświetlenia nastrojowego. Wtedy występują najczęściej w postaci taśm LED.

 

taśma LEDJakie taśmy LED wybrać?


Ich dużą zaletą jest szeroki wachlarz zastosowań, możliwość cięcia nożyczkami i łatwy montaż. Inną trwałość czy barwę powinny mieć bowiem taśmy wykorzystane nad blatem w kuchni czy w łazience lub ogrodzie.

Warto kierować się przede wszystkim jakością, czyli odpowiednimi atestami. Następnie należy dobrać zagęszczenie diod, kolor świecenia, klasę szczelności, pobór mocy i długość taśmy.


Do podświetlenia półek, wnęk, sufitu czy mebli wystarczy małe natężenie światła, większe konieczne jest w kuchni i pod schodami. Aby taśmy świeciły na całej długości równomiernie, trzeba również pamiętać o dobraniu odpowiedniego zasilacza lub połączenia określonych odcinków źródłami energii.

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są też wielobarwne taśmy LED, które zmieniają kolory według wcześniej ustalonego cyklu. Dzięki temu można uzyskać ciekawe efekty aranżacyjne i uzyskać wyjątkowy klimat we wnętrzu. 

Wkręć się w świat inteligentnego oświetlenia HUE - przeczytaj artykuł.


Oświetlenie włączane przez smartfon


Technologia dynamicznie się rozwija, więc co rusz pojawiają się nowe rozwiązania. Można sterować światłem z pozycji smartfonu lub tabletu. Tego rodzaju produkty posiadają moduł z wbudowanym sterownikiem wifi, dzięki czemu można łączyć się z nim zdalnie i ustawiać np. natężenie czy kolor diod.

Dzięki takim nowinkom oświetlenie LED pełni dziś nie tylko funkcję praktyczną, ale stanowi też oryginalną dekorację wnętrza i cieszy oko przez długie lata.


Jakie są wszystkie możliwości sterowania światłem - sprawdź!