Wysokość pomieszczenia a dobór oświetlenia

Wysokość oświetlanych przestrzeni to jeden z ważniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, dobierając lampy. Remontując wysokie pomieszczenia warto pomyśleć o dobraniu do nich dużych, przyciągających wzrok lamp.

Tutaj idealnie sprawdzi się designerska lampa wisząca Mir­age.W przypadku niższych pomieszczeń o mniejszej powierzchni doskonale wkomponują się delikatne lampy sufitowe. Zapewnią odpowiednią ilość światła i jednocześnie będą doskonałym dodatkiem podkreślającym charakter nowo wyremontowanego pomieszczenia. Naszą propozycją do niższych pomieszczeń jest klasyczna, uniwersalna oraz dyskretna lampa Pillar.


HIT TEGO SEZONU - 69,99 zł. Oferta ważna do wyczerpania zapasów!Podział oświetlenia wedle jego funkcji

Oświetlenie możemy kategoryzować na oświetlenie: ogólne, miejscowe oraz dekoracyjne. W każdym pomieszczeniu powinno być ono dostosowywane w sposób indywidualny, który pozwoli wydobyć z wnętrza jego odpowiedni charakter. Jeszcze przed rozpoczęciem remontu warto zastanowić się nad rozmieszczeniem oświetlenia miejscowego i ogólnego w poszczególnych pomieszczeniach.


Podczas remontowania kuchni należy zastosować kilka źródeł światła, które zapewnią odpowiednią widoczność podczas przyrządzania i konsumowania posiłków. Doskonałym rozwiązaniem będzie niewielkie oświetlenie główne oraz kilka mniejszych lamp doświetlających umieszczonych pod szafkami, nad zlewem, czy płycie indukcyjnej. Dobrym pomysłem okaże się również wybranie eleganckiej oraz funkcjonalnej lampy nad stół – np. lampy sufitowej wiszącej Italux Davide.
Również w sypialni oraz w salonie warto postawić na kilka rodzajów oświetlenia, przy czym najważniejszym z nich powinny być doświetlające źródła światła, które pozwolą wytworzyć intymną oraz komfortową atmosferę w poszczególnych sekcjach pomieszczenia. Doskonale sprawdzą się żarówki o ciepłej barwie. Warto o tym pamiętać podczas prac remontowych. Jako główne źródło oświetlenia świetnie sprawdzą się kinkiety oraz żyrandole

Instalując dodatkowe źródła światła, należy pomyśleć o designerskich lampach podłogowych, a także dyskretnych i nowoczesnych lampkach nocnych – np. Volta Azzardo Beton. Natomiast planując remont łazienki najlepiej wybrać oprawy z żarówkami o zimnej barwie światła, które zdecydowanie sprawdzą się w praktynce podczas czynności wykonywanych w łazience. 

Jak oświetlić lustro w łazience – przeczytaj w tym artykule. 


Dobór oświetlenia do koloru ścian

Remontując domowe wnętrze, warto zwrócić uwagę na wybranie kolorów ścian, które będą kompatybilne z oświetleniem. Im jaśniejsze ściany, tym oświetlenie powinno być mniej intensywne. Małe oraz ciemne pomieszczenia wymagają nieco mocniejszego natężenia światła o jaśniejszej barwie. Pomieszczenia duże z kolei mogą być doświetlane cieplejszym światłem. Ściany o intensywnych kolorach nie powinny być łączone ze źródłami światła o zbyt intensywnej luminacji. Dobierz odpowiednie dla siebie źródła światła.