Dlaczego ma to tak ogromne znaczenie? Dobór światła w miejscu pracy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Złe oświetlenie prowadzi do szybszego zmęczenia i pogorszenia wzroku. Prawidłowo dobrane lampy nie tylko poprawiają nasze samopoczucie, ale i pozytywnie wpływają na skupienie i wydajność pracy.Praca przy komputerze wymaga specyficznego oświetlenia. Szare, jesienne światło, czy krótkie zimowe dni nie gwarantują nam wystarczającej ilości, więc miejsce pracy należy dodatkowo wyposażyć w odpowiednie lampy zapewniające efekt najbardziej zbliżony do naturalnego. Planując oświetlenie biurka, musimy zwrócić szczególną uwagę na kilka podstawowych kwestii.

 

Przede wszystkim prawidłowe oświetlenie miejsca pracy powinno składać się z przynajmniej dwóch źródeł światła: głównego oraz kierunkowego, zapewniającego punktowe, skoncentrowane światło, dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Światło ogólne sprawia, że unikamy męczącego dla oczu kontrastu, który powstaje wtedy, gdy jedynym naszym źródłem światła jest monitor i mała lampka, natomiast światło kierunkowe zapewnia dokładne doświetlenie miejsca pracy.

 

Ważne jest, by lampy zapewniały źródło światła jednocześnie wystarczająco jasne, a z drugiej strony nieoślepiające i niedrażniące oczu swoją intensywnością. Najbardziej popularnymi rodzajami oświetlania stanowiska pracy są lampy biurkowe. Czym jednak kierować się podczas zakupu? Aby nasze miejsce pracy było prawidłowo oświetlone, lampa na biurko powinna spełniać kilka podstawowych wymogów.

  

Dostosowanie kierunku światła


Bardzo ważną cechą lamp biurkowych jest możliwość dopasowywania kierunku światła do własnych potrzeb, dlatego warto wybrać lampę o długim, regulowanym lub giętkim ramieniu, które umożliwi nam zarówno zmianę kierunku strumienia światła, kąta nachylenia, jak i przybliżanie czy oddalenie promienia żarówki.


Jeżeli nie odpowiadają nam tego typu lampy, możemy zastąpić je lekkimi lampami przenośnymi, które będziemy mogli ustawiać w dowolnym miejscu biurka, w zależności od chwilowej potrzeby. Tutaj warto zwrócić uwagę na to, by lampa była niezbyt ciężka, lecz stabilna, a długość kabla wystarczająca, by umożliwić zmiany miejsca bez przepinania do kolejnych gniazdek. Doskonale sprawdzi się lampa biurkowa Cosmic - sprawdź

ZOBACZ WSZYSTKIE PROPOZYCJE LAMP DO BIURA I GABINETU

biurko

 

Lampa oświetlająca miejsce pracy powinna być zawsze ustawiona po lewej stronie w przypadku osób praworęcznych, lub prawej – w przypadku osób leworęcznych. Taki kierunek strumienia światła sprawi, że nie będziemy go zasłaniać. Ważne jest także, by lampę na biurku ustawić w taki sposób, by jej światło, odbite od gładkich powierzchni lub ekranu komputera, nie raziło w oczy.


Warto również pamiętać, że odległość pomiędzy żarówką a oświetloną powierzchnią nie powinna przekraczać 35 cm. Jest to optymalna odległość sprawiająca, że miejsce pracy jest odpowiednio doświetlone, co pozwoli uniknąć problemów ze wzrokiem.


Jeśli nasze biurko jest zbyt małe i trudno nam wygospodarować choć odrobinę wolnego miejsca, możemy wybrać lampę stojącą. W takim wypadku warto zwrócić uwagę na długość stelażu i regulowanego ramienia, aby optymalnie dostosować źródło światła do naszych potrzeb.


Innym rozwiązaniem są kinkiety zamontowane po obu stronach naszego biurka, trzeba jednak pamiętać, by były ustawione tak, aby dokładnie oświetlać miejsce naszej pracy. Często wybierany przez konsumentów jest kinkiet Charissa.Moc

Lampy oświetlające nasze miejsce pracy powinny mieć moc również odpowiednio dostosowaną do rodzaju wykonywanych przez czynności. Producenci lamp biurowych zazwyczaj oferują produkty o mocy od 40 do 100W. Optymalne oświetlenie powinno mieć natężenie 500 luksów, co zapewni nam żarówka o mocy 60W. Gdy decydujemy się na ekonomiczne oświetlenie LED, które pobiera mniej energii elektrycznej, jednocześnie produkując więcej światła, musimy pamiętać, by miało ono jasność około 400 lumenów.

 


Barwa

Wybierając lampy warto zwrócić uwage, aby posiadały odpowiednią barwa światła. To w dużej mierze od niej właśnie zależy to, w jakim stopniu sztuczne oświetlenie wpłynie na nasz wzrok.


Najlepszym rozwiązaniem jest tu wybór neutralnego odcienia maksymalnie zbliżonego do naturalnego światła słonecznego, wiernie odwzorowującego kolory i poprawiającego koncentrację.

 

Bardzo zimne światło sprawia, że oświetlane przedmioty nabierają „niezdrowego” odcienia, co męczy wzrok. Zbyt ciepła tonacja – często wywołuje uczucie senności, osłabiając naszą efektywność.


Najlepszym rozwiązaniem są lampy halogenowe lub LED, imitujące światło najbardziej zbliżone do naturalnego światła słonecznego. Optymalna dla naszego wzroku jest temperatura barwowa 4 000 kelwinów. Światło takie pomaga w koncentracji i pozwala na wielogodzinną pracę przy biurku, która nie odbije się negatywnie na naszym wzroku.

Barwy światła a charakter wnętrza - przeczytaj

 
Wygląd

Choć główną cechą lamp biurowych jest funkcjonalność, warto pamiętać również o ich wyglądzie. Gdy biuro jest jednocześnie miejscem, w którym przyjmujemy klientów czy gości, jego wystrój jest wyjątkowo ważny. Gdy chcemy, by nasz gabinet stanowił swego rodzaju elegancką wizytówkę firmy, musimy zadbać o to, by oświetlenie nie tylko spełniało swoją funkcjonalną rolę, ale i pasowało do wnętrza. Odpowiednim doborem lamp możemy dodatkowo udekorować miejsce pracy, tworząc pożądaną atmosferę i nadając wnętrzu odpowiedni charakter.

 

Ponieważ przy biurku spędzamy mnóstwo czasu, zarówno w pracy, jak i w domu przy komputerze, warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego oświetlenia. Pamiętajmy, że lampy na biurko to nie tylko element ozdabiający wnętrze, ale przede wszystkim źródło światła mające ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie oraz efektywność w pracy.