Dawniej aranżacja salonu sprowadzała się do wyboru narożnika, meblościanki i żyrandolu, który był jedynym źródłem światła. Dziś przykładamy dużo większą wagę do urządzania tego pomieszczenia, starannie dobieramy akcesoria i wyznaczamy strefy, które chcemy oświetlić. Podpowiemy jakie lampy wybrać, by osiągnąć najlepszy efekt.Jakie żarówki wybrać?

Odpowiednim oświetleniem możemy stworzyć wnętrze, które będzie przyjemne dla oka i przytulne. Aby uzyskać taki rezultat należy dobrać barwę światła, która będzie wywoływała przyjemne odczucia. Najczęściej jest to naturalna, delikatnie ciepła tonacja, którą dają żarówki o natężeniu 2700 Kelwinów. W takim przedziale bez problemu można znaleźć nowoczesne i energooszczędne żarówki LED, które zużywają nawet do 90% mniej energii niż tradycyjne.


oświetlenie salonu


Jakie lampy wybrać ?

 

Wyróżniamy źródła światła centralnego, miejscowego i nastrojowego. W salonie można jednak odrobinę odejść od tej reguły rezygnując z wiszącego żyrandolu na środku pokoju. Możliwe jest dobranie np. opraw z punktami świetlnymi wpuszczonymi w sufit podwieszany. Ich odpowiednie rozmieszczenie powinno oświetlać całe pomieszczenie. Następnie wyznaczamy oświetlenie przy kanapie lub fotelu, gdzie czytamy książki i oglądamy telewizję. Tam zastosować można designerską lampę stojącą lub kinkiety z regulowanymi głowicami.


Oświetlenie do salonu i jadalni

 

Dobierając lampy do pokoju dziennego, szczególnie trzeba mieć na uwadze styl całego wnętrza i zwrócić uwagę, by wybrane modele ze sobą nie konkurowały. Przykładowo, jeśli jadalnia jest otwarta, dominująca powinien pozostać żyrandol nad stołem, a w jego stylu można dobrać pozostałe źródła światła.

Z kolei, w wysokich pomieszczeniach stosuje się coraz częściej długie, wiszące lampy, które montuje się nad stolikami kawowymi. Wtedy kanapa, przy której pijemy kawę i spotykamy się z gośćmi staje się centrum salonu. W przypadku tego rodzaju oświetlenia trzeba zwrócić uwagę, by znajdowało się ono przynajmniej 60 cm nad blatem stołu i nie męczyło wzroku.

Prawdłowe oświetlenie salonu z jadalnią? Żaden problem, z nami dowiesz sie jak jak to zrobić!przeczytaj


Światło powiększy wnętrze

 

Odpowiedni dobór oświetlenia w pokoju dziennym pozwala również na jego optyczne poszerzenie lub powiększenie. Nakierowanie punktów świetlnych np. z kinkietów na sufit czy elementy dekoracyjne spowoduje, że pomieszczenie wyda się wyższe.

Z kolei, jeśli zależy nam na tym, by poszerzyć wąski salon, należy skierować źródło światła na jego dłuższe ściany, wnęki i półki, które odwrócą uwagę od gabarytów wnętrza. Warto również pamiętać, że wyda się ono większe, jeśli wykorzystamy np. lakierowane meble lub gładkie powierzchnie, od których światło będzie się odbijało.


klimat oświetlenia salonu


Wyjątkowy klimat we wnętrzu

 

Gra światła to także sposób na osiągnięcie wyjątkowego nastroju we wnętrzu. Tworzą je delikatne lampy, które nadają pomieszczeniu charakteru. W salonie taką rolę mogą pełnić modele stołowe np. umieszczane na komodzie lub na szafce telewizyjnej. Wieczorami z powodzeniem zastępują światło centralne i dają delikatną poświatę. Doskonale sprawdzi się lampka stołowa Round - sprawdź.

Jeśli szczególnie zależy nam na wyeksponowaniu obrazów czy zdjęć na ścianach, warto zamontować nad nimi kinkiety. Jeszcze inny efekt dadzą z kolei taśmy LED, które montuje się we wnękach, przy sufitach czy meblach.Tego rodzaju oświetlenie nadaje się doskonale do podkreślenia indywidualnego stylu wnętrza, może być dowolne dobierane pod względem kolorów i natężenia światła.

Metod i pomysłów na oświetlenie salonu jest wiele, ale ostatecznie trzeba przede wszystkim kierować się własnymi preferencjami i gustem. W dużej mierze to właśnie od tych wyborów będzie zależał komfort i nastrój.