Stosowanie inteligentnych rozwiązań technologicznych to nic innego, jak większy komfort życia, bezpieczeństwo, a także oszczędność, zarówno wydatków, jak też czasu.


Podczas aranżacji domu czy mieszkania szczególny nacisk kładziemy na funkcjonalność i wygodę, projektujemy przestrzeń odpowiedzialnie i przemyślanie. Takie też ma być nasze oświetlenie – wygodne w użytkowaniu, dostosowane do potrzeb, np. do pory dnia czy wymogu chwili. Dlatego coraz chętniej sięgamy po różnego rodzaju systemy sterowania oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym.

Ściemniasz? I dobrze!

Dobrze znanym regulatorem światła jest po prostu ściemniacz. Najpopularniejszym z rodziny ściemniaczy jest ściemniacz dotykowy, który bardzo dobrze sprawdza się w oświetleniu podręcznym, jakimi są np. lampki stołowe czy biurkowe. Lamki z wbudowaną opcją ściemniacza przeważnie posiadają minimum trzy stopnie natężenia światła, co pozwala na dowolne kreowanie nastroju w pomieszczeniu. Innymi rodzajami ściemniaczy do ręcznej zmiany różnego rodzaju oświetlenia są także urządzenia w wersji pokrętła czy też suwaka, często zamontowane na ścianie, które dostosowane są do różnych źródeł światła, również do LED czy halogenów.


hue4
Czy jest z nami pilot?

Popularnym narzędziem do sterowania oświetleniem jest pilot, kompatybilny z wybranymi źródłami światła. Odpowiednio zaprogramowany, pozwala na swobodne regulowanie natężenia danego światła, czy to jednej lampy, czy też grupy, bez potrzeby przemieszczania się po wnętrzu mieszkania. Zawsze pod ręką, służyć może także do zmiany koloru światła, jeśli lampa posiada taką funkcję. W każdej chwili mamy możliwość swobodnego doboru lub zmiany oświetlenia, zaprogramowania sposobu dozowania światła, tak by dostatecznie doświetlić przestrzeń.

Półczłowiek, półautomat

 

Często występującą opcją sterowania światłem są odpowiednio zaprogramowane systemy, dzięki którym nie musimy się martwić, że zapomnieliśmy wyłączyć światło przed zaśnięciem lub wyjściem z domu na dłużej. Możemy samodzielnie, dowolnie tak ustawić parametry świecenia, aby w odpowiednim czasie dane źródło światła zakończyło cykl pracy.

 

Samodzielne zaprogramowanie oświetlenia dobrze sprawdza się podczas dłuższej nieobecności domowników, ponieważ pozwala także na wdrożenie odpowiedniego cyklu włączania i wyłączania danego światła, np. jeśli chcemy doświetlić oranżerię czy stworzyć odpowiednią atmosferę dla pozostawionych w domu zwierząt.Bardzo czujny czujnik

 

Czujki ruchu spotkać można prawie na każdym kroku. Montowane są w wielu miejscach, przeważnie tam, gdzie nie jest zasadne oświetlenie non-stop. Taka forma sterowania światłem, działająca na zasadzie podczerwieni, która reaguje na ruch, dobrze funkcjonuje np. w klatkach schodowych, dużych pomieszczeniach przemysłowych, gdzie po zmroku zmniejsza się ruch, czy też w hotelowych korytarzach lub pomieszczeniach sanitarnych użyteczności publicznej.

 

Warto także zastanowić się nad zainstalowaniem w domu czujnika reagującego na zmiany natężenia światła naturalnego – lub jego braku. Stosownie zaprogramowany czujnik „odniesie się do sytuacji”, czy to włączając światło w razie ciemności, czy też odpowiednio je przyciemniając.

 

Czujniki ruchu mają za zadanie nie tylko oszczędzać energię elektryczną, ale także informować o niekoniecznie pożądanym gościu np. na terenie naszej posesji. Czasem może to być kot sąsiada, zawsze jednak warto zwrócić uwagę na nagłe zapalenie się światła.

ZOBACZ ZESTAWY PHILIPS HUE

hueAkcja aplikacja

 

Sterowanie światłem przy wykorzystaniu aplikacji w telefonie. Coraz więcej osób przekonuje się, że aplikacja na telefon i zasięg Wi-Fi to połączenie doskonałe, a przy tym niesamowicie wygodne. Stosowanie aplikacji z systemem IOS lub Android, oczywiście do regulacji oświetlenia w naszym domu, absolutnie nie wiąże się z przebudową całej instalacji elektrycznej. Wystarczy odpowiedni włącznik w formie gniazdka, zamontowany w ścianie, który posiada opcję Wi-Fi i który połączy się z naszym smartfonem. Dzięki temu urządzenia podłączone do takiego gniazdka mogą być przez nas kontrolowane z każdego miejsca, gdzie dostępna będzie sieć bezprzewodowa.

 

Sterowanie oświetleniem w domu czy na zewnątrz posesji może przybrać różne formy, w zależności od naszych potrzeb, możliwości domu, ale również postulatów rodziny. Dlatego nie zapominajmy także o sterowaniu światła dźwiękiem – ten sposób to nie tylko wygoda, ale też radość i zabawa dla najmłodszych domowników. A zatem „klask”! – i gasimy, „klask” – zapalamy…Więcej szczegółów na temat inteligentnego oświetlenia HUE - przeczytaj tutaj