Każde pomieszczenie wymaga dostosowanej barwy światła. To, czy wybierzemy ciepłe czy zimne zabarwienie, ma nie tylko znaczenie funkcjonalne, ale wpływa również na nastrój i samopoczucie. Podpowiadamy, jaka barwa światła będzie najlepsza dla najistotniejszych części każdego mieszkania: sypialni, kuchni, pokoju dziecięcego, łazienki oraz salonu.

 

Każdego dnia spędzamy wiele czasu korzystając ze sztucznych źródeł światła. Dzieje się tak zwłaszcza jesienią. Barwa światła jest na tyle istotna, że znacząco wpływa na postrzeganie poszczególnych przedmiotów i pomieszczeń. Oprócz tego, oddziałuje bezpośrednio na człowieka, pobudzając do działania lub „przestawiając” umysł w tryb relaksu i wypoczynku.

 

Barwa ciepła i zimna. Czym się różnią?

 

Niektóre rodzaje oświetlenia mogą powodować senność, podczas gdy inne aktywizują organizm do pracy. Do przypisywania barwy światła służy mierzona w Kelwinach temperatura barwowa. Zgodnie z tą miarą, wyróżniamy rodzaje barw:

 

Rozróżnienie barwy światła „gołym okiem”, bez znajomości powyższych wartości, również jest możliwe. Ciepłe oświetlenie działa na nasz umysł w taki sposób, że czujemy się bardziej zrelaksowani i odprężeni.

Barwa wydzielana przez ten rodzaj żarówki będzie więc bliższa kolorowi żółtemu. Za to zimne zabarwienie to takie, które przechodzi w chłodny błękit i najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach, w których staramy się pozostać skupieni, czyli np. w domowym biurze.

 

Dobór oświetlenia: sypialnia, salon i pokój dziecięcy

 

Wiedząc, jaka jest różnica pomiędzy ciepłym i zimnym oświetleniem, łatwiej będzie nam dobrać odpowiednie żarówki do poszczególnych wnętrz. Każdy z nas ma własne wyobrażenie na temat idealnego salonu czy sypialni.

Jednak w większości przypadków zaleca się wybór światła w lekko ciepłych tonach. Taki rodzaj oświetlenia najlepiej sprawdzi się w strefach wypoczynku typu salon, sypialnia, pokój gościnny. Również lampki nocne powinny mieć ciepłą temperaturę, aby budować nastrój przytulności i komfortu. Jakie oświetlenie do salonu - przeczytaj tutaj

 

Problemem może być dobór światła do pokoju dziecięcego, który jednocześnie stanowi miejsce przeznaczone na sen, zabawę, jak i naukę oraz odrabianie lekcji. W pokoju ucznia warto umieścić przynajmniej dwa źródła światła – oświetlenie górne oraz mniejsze, w formie lampki ustawionej na biurku. Jak odpowiednio dobrac oświetlenie do pokoju dziecięcego przeczytasz - w tym artykule

 

Kuchnia i łazienka. Postaw na różnorodność

 

Często problematyczną kwestią okazuje się dobór światła do kuchni i łazienki. Trudno przypisać im jednoznaczną rolę, ponieważ mogą funkcjonować dwojako: zarówno jako miejsca, w których chcemy pozostać aktywni, jak i swoiste strefy relaksu. Jaka barwa światła będzie więc odpowiednia?

 

lazienkaNajczęściej umieszcza się w kilka źródeł światła (przynajmniej dwa) w postaci kinkietów, lampy ściennej przy lustrze, czy podświetlenia półek. W wielu pomieszczeniach kuchennych coraz częściej stosuje się również dekoracyjne podświetlenia okapów. Do górnego źródła światła w kuchni zaleca się wybór barwy najbardziej neutralnej, W przypadku blatów i oświetlenia dekoracyjnego można postawić na dowolną temperaturę, wszystko zależy od gustu domowników.

 

Łazienka również powinna posiadać oświetlenie górne o neutralnym charakterze, najlepiej w postaci żarówek LED o białym zabarwieniu. Barwa światła wszelkich pomocniczych źródeł, np. nad lustrem, powinna być lekko chłodna.

Zarówno w kuchni, jak i łazience warto postawić na różnorodność, dzięki której każdego dnia, zależnie od sytuacji, będziemy mogli wybrać ciepłą, neutralną lub zimną barwę światła.