Inteligentny dom to znak naszych czasów. Obecnie to już nie wyraz luksusu, ale odpowiedź na zmieniające się potrzeby i rosnące oczekiwania. W końcu komu z nas nie przypadłaby do gustu idea domu sterowanego smartfonem, rodem z filmów since fiction. Teraz to rzeczywistość – bardzo miła i pociągająca, a inteligentne oświetlenie to jeden z jej elementów. Jak to działa, dlaczego tak prosto i co sprawia, że musisz to mieć?

 

INTELIGENTNE OŚWIETLENIE - JAKIE DAJE MOŻLIWOŚCI?

 

Wyobraź sobie, że wracasz wieczorem do domu, a on czeka na Ciebie przyjazny i rozświetlony. Nie musisz wstawać z kanapy, aby zgasić światło, że możesz sterować oświetleniem skąd chcesz i gdzie chcesz. Myślisz, że to abstrakcja? Niekoniecznie. Tak właśnie działa oświetlenie inteligentne. Dzięki specjalnej aplikacji, zainstalowanej na urządzeniu mobilnym, jesteś w stanie kontrolować oświetlenie praktycznie w całym domu. Co więcej – wcale nie musisz się w nim znajdować.

 

 

Włącznie i wyłączanie światła za pomocą smartfona to tak naprawdę najprostsza funkcja i wstęp do czegoś więcej. Ale z pewnością przyznasz, że jest to bardzo przydatna opcja. Kto dziś wstaje i gasi światło? – ta scena na pewno brzmi znajomo. Wykorzystując oświetlenie inteligentne możesz tak naprawdę zaprogramować działanie lamp w dowolny sposób. Jeśli lubisz, gdy o poranku wita Cię naturalne światło, a do snu wyciszają ciepłe i relaksujące barwy – wówczas ustawiasz odpowiednie temperatury barwowe. A może chcesz zsynchronizować światło z muzyką, filmem lub grami, oddając w ten sposób nastrój i podkręcając atmosferę? Tak, to też jest możliwie. A co, jeśli wyszedłeś z domu i nie masz pewności, czy wszystkie światła są wyłączone? Wyjmujesz urządzenie mobilne, włączasz aplikację i po prostu sprawdzasz. Jeśli faktycznie zapomniałeś o którymś z pomieszczeń, bez problemu wyłączysz światło za pomocą aplikacji – warto też dodać, że zrobisz to zdalnie.

 

 

Oświetlenie inteligentne dostosujesz do swojego nastroju oraz aktualnie wykonywanych czynności. Świetnie sprawdzi się zarówno podczas odpoczynku, zabawy, jak i nauki czy pracy – w każdych warunkach możesz odpowiednio zmodyfikować temperaturę barwową, bez potrzeby wymiany żarówek w lampie. Te wszystkie możliwości znajdziesz między innymi w rozwiązaniu, jakie oferuje Philips Hue.

 

Wkręć się w świat inteligentnego oświetlenia Philips Hue


INTELIGENTNE OŚWIETLENIE - JAK TO DZIAŁA?

 

Gdy myślimy o inteligentnym domu czy inteligentnym oświetleniu, zwykle na myśl przychodzi nam skomplikowany i zaawansowany system, którego montaż trzeba zlecić specjalistom. W tym przypadku również czeka nas miłe zaskoczenie. Zarówno instalacja, jak i obsługa są niezwykle proste, co jest ogromną zaletą całego systemu. Tak przynajmniej jest w przypadku rozwiązań Philips Hue. Wszystko, czego potrzebujesz, aby korzystać z Philips Hue, to odpowiednie żarówki, mostek oraz odpowiednia aplikacja na urządzeniu mobilnym. Na początek możesz również kupić zestaw startowy, w którym znajdziesz wszystkie potrzebne elementy. Dobra informacja jest taka, że nie musisz inwestować w nowe lampy lub wymieniać instalacji elektrycznej - lampy LED Philips można zamontować w „tradycyjnych” oprawkach.


 

Mostek sieciowy jest „mózgiem” całego systemu – z jednej strony zarządza pracą wszystkich, podpiętych pod niego źródeł światła, z drugiej natomiast łączy się z pozostałymi urządzeniami, przekazując informację o stanie i nasileniu oświetlenia. Warto dodać, że jeden mostek może sterować pracą z aż 50 źródeł światła i ma zasięg do kilkudziesięciu metrów. Podłączysz więc do niego zarówno lampy wewnętrzne, jak i zewnętrzne.


Uruchomienie całego zestawu jest bardzo proste i nie wymaga od Ciebie praktycznie żadnej, specjalistycznej wiedzy. Wystarczy, że wkręcisz żarówki, a następnie podłączysz mostek sieciowy do zasilania oraz połączysz go kablem ethernetowym z odpowiednim gniazdkiem sieci lokalnej w ruterze. Mostek nie ma modułu wifi, gdyż jest to rozwiązanie oparte na protokole ZigBee, który w przeciwieństwie do wifi działa wolniej, przez co pobiera zdecydowanie mniej energii. Żarówki wkręcone, a mostek zainstalowany? W takim razie pozostało Ci ściągnąć aplikację Philips Hue i postępować zgodnie z poleceniami kreatora. Proste, prawda?

 

INTELIGENTNE OŚWIETLENIE – CZY TO JEST DROGIE?

 

Tutaj należy postawić sobie pytanie – ile jesteś w stanie zapłacić za komfort i wygodę, jaką oferują inteligentne rozwiązania? W przypadku Philips Hue podstawowy zestaw startowy kupisz już za około 300 zł, otrzymując w tym mostek oraz komplet dwóch żarówek. Za 450 zł natomiast dostaniesz zestaw z mostkiem, trzema żarówkami, kablem sieciowym Ethernet oraz regulatorem przyciemniania Hue. Czy to drogo za korzyści i radość, jakie może dostarczyć Ci system inteligentnego oświetlenia? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam

Więc jak? Czujesz się oświecony i gotowy na inteligentne rozwiązania, jakie oferuje między innymi Philips Hue?