Proste pomysły na oświetlenie ogrodu na lato

Często wydaje nam się, że stworzenie klimatycznego i przytulnego ogrodu jest pracochłonne, czasochłonne i drogie. Nic bardziej mylnego! W tym artykule przybliżymy kilka prostych oraz stosunkowo tanich pomysłów na stworzenie scenerii rodem z magazynów wnętrzarskich. Bo przecież odpowiednie oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów letnich aranżacji.
Każda część przestrzeni ogrodowej jest warta oświetlenia. Przód domu to element reprezentatywny - jest to pierwsze miejsce które pokazujemy. Tylna część naszego ogrodu zazwyczaj pełni funkcję rekreacyjną i relaksacyjną. Dla wielu z nas oświetlenie tych przestrzeni jest rzeczą oczywistą, ale nie oszukujmy się, bardzo często traktujemy to tylko jako źródło światła, nie ozdobę, ale właściwie dlaczego nie połączyć obu rzeczy jednocześnie? Naszym celem jest nie tylko oświetlenie podwórka, ale zrobienie tego w dobrym guście.

Zacznijmy od drzwi frontowych.
Drzwi frontowe to wizytówka naszego domu. Warto zadbać o to, aby domowników i ich gości zawsze witało przyjazne oświetlenie, które będzie miłe dla oka a dodatkowo ułatwi dotarcie do drzwi po zmroku. Przy wyborze oprawy oświetleniowej weź pod uwagę styl i rodzaj frontowego wejścia.
Wybierz odpowiednią oprawę w zależności od tego czy planujesz ją zamontować nad drzwiami, zamontować z boku lub oświetlić ścieżkę prowadzącą do drzwi. Aby spełnić Postaw na styl, który nie będzie się zbytnio dominował, ale delikatnie podkreślał wejście i drzwi wejściowe. Należy jednak pamiętać, że oświetlenie zewnętrzne odgrywa bardzo ważną rolę w naszym bezpieczeństwie.
Zewnętrzne oświetlenie podjazdu, ścieżek i krajobrazu.
Hitem obecnego sezonu jest oświetlenie podjazdu za pomocą zintegrowanych systemów oświetlenia zewnętrznego LED za pomocą palików wbijanych do ziemi. Tym sposobem w bardzo subtelny sposób podkreślisz linię drogi prowadzącej do garażu, a jednocześnie uzyskasz bardzo ładny efekt ozdobny.
Ten efekt uzyskasz kompletując ze sobą potrzebną długość przewodu z gniazdem E14, adekwatną ilość żarówek C9 i palików wbijanych do ziemi.
Dodatkowo za pomocą tego typu oświetlenia bez problemu oświetlisz pozostałe ścieżki czy np. krawędź oczka wodnego. Dzięki oświetleniu krajobrazowemu możesz cieszyć się swoim ogrodem do późnych godzin nocnych. Dzięki dużej swobodzie instalacji możesz popuścić wodze fantazji i zaszaleć, ale warto pamiętać, żeby nie przesadzić z zbyt dużą ilością kolorów jednocześnie. Wybrane żarówki z gwintem E14 dostępne są w 9 żywych kolorach więc jest pole do popisu.



Lampki choinkowe nie tylko na święta.
Dla wzmocnienia pięknego efektu możesz również owinąć pnie i gałęzie niektórych drzew i krzewów małymi lampkami LED 5mm (w końcu lampki choinkowe nie są tylko na święta!). Jeśli w Twoim ogrodzie znajdują się większe drzewa rozwieś wysoko między pniami girlandy świetlne LED z kulistymi lub tradycyjnymi żarówkami z filamentem.
Oświetlenie patio, altan i tarasu
Wspomniane girlandy LED idealnie sprawdzą się również do stworzenia wspaniałego klimatu w altance, na ganku, patio czy większym tarasie.
Oświetlenie ścian i fasad domu
Oświetlenie ścian i fasad naszego budynku z każdym sezonem staje się coraz popularniejsze, ale trzeba uważać by nie przesadzić. Rzucane światło na elewację nie powinno być zbyt jaskrawe i migające.


Rozświetl strategiczne punkty ogrodu
Większość z nas lubi spędzać długie letnie wieczory w ogrodzie. Aby czuć się w nim bezpiecznie po zmroku zainstaluj światła, które będą oświetlać strategiczne punkty takie jak schody i pozostałe przeszkody, szczególnie jeśli często odwiedzają cię sąsiedzi, znajomi z dziećmi czy rodzina. Zadbaj o to by potencjalnie niebezpieczne miejsca zostały odpowiednio oświetlone. Możesz zainstalować oświetlenie solarne w dużych roślinach doniczkowych lub postawić na oświetlenie dogruntowe i umieścić je w wybranym przez siebie miejscu. Dzięki technice solarnej nie potrzebujesz dodatkowych źródeł prądu i zasilania, które zazwyczaj ciężko jest znaleźć w trudno dostępnych miejscach.