Oświetlenie salonu z jadalnią

Wybór lampy do jadalni czy salonu jest stosunkowo prosty, jednak odpowiednie oświetlenie otwartej przestrzeni pasującej jednocześnie do miejsca, w którym będziemy jeść, i odpoczywać, to już spore wyzwanie.
Planując oświetlenie salonu z jadalnią musimy pamiętać, aby brać pod uwagę zarówno jej funkcjonalność, jak i stronę wizualną. Coraz częściej rezygnujemy z tradycyjnie wydzielonych pomieszczeń na rzecz otwartej przestrzeni.
Musimy jednak pamiętać, że to połączenie, choć wygodne i efektowne, jest nie lada wyzwaniem, bowiem strefa jadalna i wypoczynkowo-salonowa ogromnie różnią się od siebie zarówno funkcjonalnością, jak i wystrojem. Jak więc sprawić, by wspólna przestrzeń była harmonijna? Pomoże nam w tym w dużej mierze odpowiednie dobranie oświetlenia.
Źródła światła pomogą nam wyeksponować elementy, które dodają wnętrzu charakteru. Przy połączeniu jadalni z salonem najlepiej jest wykorzystać trzy rodzaje oświetlenia: ogólne (centralne), kierunkowe (funkcyjne) i dekoracyjne.


Tradycyjnym sposobem oświetlenia jest lampa sufitowa umieszczona w centralnym punkcie. Możemy wykorzystać tu zarówno tradycyjny żyrandol, czy neutralny plafon. Jeśli chcemy uniknąć powstawania cieni, warto zaplanować górne światło tak, by odbijało się od sufitu. Jeśli łączymy ze sobą dwa pomieszczenia, warto jest zadbać o dwa, niezależne centralne punkty oświetlenia.
Najważniejszymi meblami w salonie połączonym z jadalnią są stół i sofa. I to właśnie na ich prawidłowym oświetleniu warto się skupić.
Oświetlenie jadalni
Czy to w salonie, czy w jadalni, stół pełni wyjątkową rolę. To przy nim spotyka się cała rodzina, i to przy nim sadzamy zaproszonych gości. Stół pełni nie tylko rolę funkcjonalną, ale i dekoracyjną, zwłaszcza, gdy łączy dwa pomieszczenia
Zazwyczaj do oświetlenie stołu wykorzystujemy lampę wiszącą w centralnym punkcie mebla. Umieszczamy ją ok 50–60 cm nad blatem, a gdy stół jest większy – ok 80 cm nad blatem. Warto kupić lampę z regulowaną długością sznura i regulowanym natężeniem światła, co sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy jest on głównym elementem jadalnio-salonu.
Gdy blat naszego stołu jest jasny i lśniący (lakierowany, metalowy lub szklany), warto zastosować niezbyt mocne oświetlenie, ponieważ bardzo jasna żarówka powoduje nieprzyjemne odbicia. Ciemne blaty natomiast pochłaniają światło, więc w takim wypadku warto zainwestować w mocniejsze oświetlenie.
Dodatkowym oświetleniem mogą być na przykład kinkiety tworzące nastrojową atmosferę. Jeśli zaś w przestrzeni jadalnej posiadamy kredens z zastawą stołową, którą chcemy wyeksponować, możemy podświetlić jej wnętrze taśmami LED, co będzie stanowiło kolejny element dekoracyjny.
Odpowiednio zaaranżowane oświetlenie salonu z jadalnią pozwoli nam harmonijnie połączyć lub też rozdzielić te dwie strefy, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.


Oświetlenie salonu
Salon to najbardziej wielofunkcyjne pomieszczenie w domu. To tu wypoczywamy, przyjmujemy gości, spędzamy czas w rodzinnym gronie. Część salonowa to strefa wypoczynkowa, w której najbardziej liczy się nastrój. Jest to jednocześnie pomieszczenie, które wymaga wyjątkowego i bardzo różnorodnego oświetlenia.
Doskonale sprawdzą się tu zarówno lampy stojące, wiszące, jak i kinkiety. Ważne jest jednak takie ich dopasowanie, by spełniały swoje role, a jednoczenie pasowały do oświetlenia strefy jadalni. Salon służący relaksowi, powinien posiadać lampę sufitową dobrze rozświetlającą całe pomieszczenie. Choć w niektórych domach rzadko używana, okazuje się niezbędna w sytuacjach awaryjnych – gdy rozleje się kawa, stłucze talerzyk lub pilot od telewizora wpadnie pod fotel. Lampa centralna bywa też często jednym z kluczowych elementów dekoracyjnych.
Jeśli nasze pomieszczenie jest wysokie – możemy pozwolić sobie na duży, rozłożysty, ozdobny żyrandol, zwróćmy jednak uwagę, by wisiał min. 200 cm od podłogi. Jeśli sufit jest niski, wybierzmy model nieco bardziej płaski. Przy dużym salonie, wypełnionym licznymi meblami, z wnękami czy wykuszami, warto zastosować więcej niż jedno centralne źródło światła. Jeśli lubimy nowoczesne wnętrza, możemy wybrać ledowe lub halogenowe oświetlenie sufitowe.


Lampy podłogowe czy stołowe mają za zadanie precyzyjne doświetlenie poszczególnych stref. Ich odpowiednie umiejscowienie pozwoli także na stworzenie wyjątkowego nastroju. Oprócz roli czysto funkcjonalnej, są ważnym elementem wystroju salonu, dlatego przy kupnie warto wziąć pod uwagę także walory wizualne lamp.

Niezależnie od pomieszczenia, do którego wybieramy lampy, najważniejsze jest to, by pasowały do charakteru wnętrza i zapewniały odpowiednią dawkę światła. Zarówno zbyt słabe, jak i zbyt intensywne źródło światła nie wpływa dobrze na samopoczucie, dlatego ważne jest, abyśmy przy zakupie lamp kierowali się nie tylko wyglądem, ale także ich funkcjonalnością.
Odpowiednio dobrane oświetlenie nada salonowi połączonemu z jadalnią nie tylko charakteru, ale wprowadzi wyjątkową atmosferę.