Jak oszczędzać na oświetleniu?

Oszczędności w zakresie zużycia energii elektrycznej mogą przyczynić się do tego, że w gospodarstwie domowym pozostanie nawet do kilkuset złotych więcej w ciągu roku. Warto zatem zoptymalizować zużycie energii w swoim domu i zadbać o jej racjonalne wykorzystanie.
Jak się okazuje, istotny jest nie tylko wybór energooszczędnych urządzeń, ale także dobrze przemyślane i odpowiednio zaplanowane oświetlenie domu i jego otoczenia.
O tym, że warto oszczędzać, nie trzeba przekonywać nikogo. Poza wyborem energooszczędnych urządzeń AGD i RTV czy zastosowaniu nowoczesnych okien pozostaje najważniejsza kwestia, na którą warto zwrócić uwagę – oświetlenie. Podpowiadamy, jak robić to efektywnie.
Energooszczędne oświetlenie
Oszczędzanie energii elektrycznej warto rozpocząć od wymiany oświetlenia. Zamiast tradycyjnego oświetlenia żarnikowego warto sięgnąć po oświetlenie wykonane w technologii LED. Żarówki wolframowe tylko 5% zużywanej energii przekształcają na światło, a czas ich pracy wynosi zaledwie około 1000 godzin. Nieco wydajniejsze są żarówki halogenowe – ich trwałość to około 2000 do 5000 godzin oraz 70% więcej światła niż żarówki tradycyjne.


Świetlówki kompaktowe pracują 10–krotnie dłużej niż żarówki tradycyjne, jednak należy pamiętać, że pełny strumień świetlny lampy osiągnięty zostaje dopiero po czasie od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. Najwyższą efektywność w oświetlaniu wnętrz wykazują obecnie nowoczesne diody świecące LED. Charakteryzuje je bardzo wysoka efektywność przetwarzania energii elektrycznej w światło. Szacuje się, że oszczędność może tu sięgnąć nawet 80% natomiast ich trwałość może wynosić nawet 25 000 godzin.
Odpowiedni dobór oświetlenia
Słabe światło w pomieszczeniach, w których spędza się dużo czasu oraz zbyt intensywne w pomieszczeniach, w których przebywa się rzadko. O ile w tych pierwszych zastosowanie energooszczędnego oświetlenia jest uzasadnione, a nawet pożądane, o tyle w drugich powoduje niepotrzebnie nadmierny pobór mocy. Wybierając rodzaj oświetlenia, należy dopasować je odpowiednio do przeznaczenia pomieszczenia, co zapewni nie tylko oszczędność, ale także nada wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Halogeny na przykład, dobrze sprawdzają się w oświetleniu łazienek oraz oświetleniu ogólnym i dekoracyjnym.
Złe nawyki użytkowników
Wiele źródeł światła użytkowanego w sposób ciągły, np. na zewnątrz domu, w pomieszczeniach technicznych i na schodach, a więc w miejscach, w których zwykle przebywa się przez krótki okres, może znacznie obciążyć domowy budżet. Idealnym rozwiązaniem jest tutaj zastosowanie zintegrowanych czujników ruchu i zmierzchu. Dzięki temu oświetlenie będzie użytkowane w sposób efektywny w momentach, kiedy potrzebuje tego użytkownik.

Odpowiednie urządzenie wnętrza
Niezwykle istotne jest odpowiednie urządzenie wnętrza pod względem jego oświetlenia. Pokój do pracy warto urządzić w taki sposób, aby dobrane oświetlenie było przyjemnie dla oczu, a świetlówki kompaktowe zastosować w pomieszczeniach, w których światło jest zapalone przez długi czas, jak na przykład pokój dzienny. Lampy rtęciowe zwykle znajdują zastosowanie w pomieszczeniach, które nie mają dostępu do światła dziennego (piwnice, pomieszczenia gospodarcze). Natomiast bardzo dobrze w oświetleniu meblowym oraz jako oświetlenie akcentujące w oprawach ogrodowych sprawdzają się lampy LED. Podświetlających stopnie schodów itd.