Inteligentne rozwiązania, dzięki którym macierzyństwo staje się prostsze

Wszystkim mamom z pomocą przychodzi mnóstwo nowoczesnych technologii. To już nie tylko elektroniczne nianie, samonagrzewające się butelki, ale także inteligentne oświetlenie, którym można sterować przy pomocy smartfonu.
Czy tego typu gadżety faktycznie są w stanie pomóc w opiece nad dzieckiem? Przedstawiamy to na przykładzie inteligentnego oświetlenia.
Co to właściwie znaczy, że oświetlenie jest inteligentne?
Inteligentne oświetlenie po uprzednim zaprogramowaniu działa zgodnie z potrzebami użytkownika. Włącza i wyłącza się o określonych godzinach lub po aktywacji przez czujniki ruchu. Dostosowane do potrzeb mogą też również barwa i natężenie oświetlenia – steruje się nimi przy pomocy przełącznika lub mobilnej aplikacji. Ponadto systemy oświetleniowe Philips HUE działają w synchronizacji z Google Home czy Amazon Alexa, co rozszerza jeszcze bardziej możliwości oświetlenia. Dysponując takim zestawem nie trzeba ruszać się z miejsca, by zmienić barwę oświetlenia – wystarczy jedynie wydać urządzeniu odpowiednią komendę głosową.


Dlaczego warto zamontować inteligentne żarówki w pokoju dziecięcym?
Formuła Nursery Light
Nursery Light uruchamia się automatycznie w momencie, gdy czujniki zarejestrują ruch w pomieszczeniu, można jednak włączyć ręcznie przy pomocy specjalnego przycisku w aplikacji. W efekcie zapala się delikatne, ciepłe światło, przy którym swobodnie można nakarmić bądź przewinąć dziecko; następnie oświetlenie stopniowo ściemnia się do trybu nocnego, by finalnie się wyłączyć. To dobre rozwiązanie zarówno dla mamy, jak i maluszka – dzięki, któremu obojgu łatwiej jest znowu zasnąć.
Niemowlaki nie przepadają za ostrym światłem, dlatego żarówki, których barwą i intensywnością można sterować sprawdzą się wprost idealnie. Dodatkowym plusem Philips Hue są specjalne aranżacje świetlne dla rodziców, które są jedną z funkcjonalności oferowanych przez aplikację mobilną aplikację. W czym mogą pomóc? Chociażby w nocnym karmieniu niemowlaka.
Sleep buddy
Podczas usypiania dziecka przydatna jest również formuła Sleep buddy. Poszczególne sceny świetlne pomagają zrozumieć dzieciom, kiedy jest czas na sen, a kiedy na zabawę. Ciepłe światło o niskiej intensywności oznacza, że pora kłaść się do łóżka, a jasne zwiastuje dźwięk budzika.


Kids on the loose
Formuła Kids on the loose przy pomocy sygnałów świetlnych poinformuje, że dzieci nie śpią. Sceny ostrzegawcze mogą się uruchomić także wtedy, gdy temperatura w pokoju dziecięcym spadnie lub podniesie się powyżej przewidzianego poziomu – taką funkcjonalność oferuje formuła Temperature Monitor.
Wielokolorowe żarówki Hue mogą także zostać wykorzystane do urozmaicenia dziecięcych zabaw. Do wyboru jest, aż 16 milionów kolorów i niezliczona ilość scen świetlnych - wśród nich zorza polarna czy zachód słońca w tropikach. Sceny można też tworzyć samodzielnie, wgrywając do aplikacji własne zdjęcia. Podczas opowiadania bajki na dobranoc, można bawić się kolorami.
Użyteczne, ale czy niezbędne?
Rodzice małych dzieci nie narzekają na brak obowiązków. Inteligentne technologie mogą nieco odciążyć od obowiązków. W przypadku systemu Philips Hue wystarczy zaprogramować oświetlenie w taki sposób, by odpowiadało potrzebom. Światło samo włączy się, gdy przekroczymy próg domu i zgaśnie, gdy będziemy kłaść się spać.
Łatwiejsze stają się też pobudki – światło może bowiem rozjaśniać się stopniowo, imitując wschód słońca. Ciepłe światło doskonale sprawdzi się podczas wieczornego relaksu, a jasne pozwoli się skupić na lekturze lub innych obowiązkach, które wymagają szczególnej koncentracji. Tym sposobem codzienna rutyna zyskuje zupełnie inne oblicze.